Καλή εικόνα για την ομάδα μας σε ένα δυνατό φιλικό τεστ. Σήμερα στο γήπεδο της Ν. Αγχιάλου, ο Πύρασος έφερε ισοπαλία 1-1 με τη Νίκη Βόλου. Στο 25ο λεπτό ο Τσιουρέλης έκανε το 0-1 και στο 69ο ισοφάρισε με ψηλοκρεμαστό πλασέ εκτός μεγάλης περιοχής ο Κατής, ύστερα από φοβερή κάθετη εναέρια μεταβίβαση του Χάρη Μπούτλα.

Ο αγώνας ήταν διάρκειας 80 λεπτών, δύο ημίχρονα από 40 λεπτά

Φάσεις του αγώνα
7′ Χλυαρό σουτ του Νάκα κατέληξε στα χέρια του Ντάριο Βαν ντε Γοιυίχε.
13′ Πάσα με ανάποδο ψαλιδάκι από τον Μαλισσόβα, στη μικρή περιοχή, σουτ του Μπασδάνη κόντραρε στον Σφονδυλιά κι έφυγε κόρνερ σε μεγάλη ευκαιρία.
15′ Διπλή φάση για γκολ. Σουτ του Κοτζαθανάση χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι κι επέστρεψε στον Σιώμο που από ευνοϊκή θέση, έστειλε την μπάλα πάνω στον Ράπτη.
25′ Σέντρα του Αργύρη, κεφαλιά του Νάκα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.
32′ Ο Τσιουρέλης σε καλή θέση, σούταρε με τη μία άστοχα χωρίς να ανησυχήσει ο Βαν ντε Γουίχε.
39′ Πάσα του Σφάκα, ωραίο φαλτσαιρστρό σουτ του Κατή εντός μεγάλης περιοχής πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
41′ Μακρινό φάουλ του Νάκα, απέκρουσε ο Ντάριο.
55′ Σουτ του Νάκα από κοντά, απέκρουσε με τα πόδια σε κόρνερ ο Ντάριο.
77′ Φάουλ του Τανάγια, από κοντά ο Αντζούρης σούταρε και έβαλε την κόντρα ο Αργύρης.
81′ Σουτ του Αλεξανδρή εξουδετέρωσε ο γκολκίπερ του Πυράσου.

Πύρασος: Βαν ντε Γουίχε, Ρουκάς (66′ Τοκαλής), Βαν ντε Γουίχε (53΄Κόκκαλης), Στεφανής (41′ Τανάγιας), Μπασδάνης, Σφάκας (60′ Χ. Μπούτλας), Μπέικος (53′ Χατζητρακόσιας), Κοτζαθανάσης (73′ Στεργίου), Κατής (70′ Φούκης), Μαλισσόβας, Σιώμος (41΄ Αντζούρης).

Νίκη Βόλου: Ράπτης, Τσιανάκας, Δημουλάς, Σφονδυλιάς, Αργύρης, Αλεξανδρής, Κόλα (58′ Σιώμος), Μέτσε (65′ Δημουλάς), Νάκας, Τσιουρέλης, Γκάμπας.