Κόντρα σε αντίπαλο που προέρχονταν από εννιά σερί νίκες και διεκδικεί την πρώτη θέση, ο Πύρασος έδειξε ότι δικαίως συγκαταλέγεται στις κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος. Πήρε παλικαρίσια ισοπαλία με σκορ 1-1 και εάν ήταν οι παίκτες του πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια, μπορούσε τη νίκη. Σε δύσκολο αγωνιστικό χώρο,  το 1-0 με ωραίο τέρμα του Ίμπρα στο 48ο λεπτό και η ισοφάριση στο 66′ με κεφαλιά του Πάσχου.

Η ομάδα μας είχε ευκαιρίες στο 15΄ με πλασέ του Σαμαρά που έβγαλε στην κλειστή γωνία ο Βουραζέρης, στο 21′ με σουτ στην κίνηση του Ζαχαράκη από καλή θέση, αν και πλάγια, που έφυγε παράλληλα με το τέρμα, στο 39′ με σουτ του Σιώμου σε τετ-α-τετ που απέκρουσε ο Βουραζέρης, στο 74′ με σουτ του Σαμαρά που κατέληξε ψηλά άουτ και στο 86′ όταν την τελευταία στιγμή, αμυντικός ανέκοψε πλασέ του Πάσχου σε ακόμη ένα τετ-α-τετ. Επίσης, σε πολλές περιπτώσεις οι επιθετικοί του Πυράσου βγήκαν με προϋποθέσεις για γκολ, αλλά έλειψε η καλή τελική μεταβίβαση. Ευκαιρίες είχαν οι φιλοξενούμενοι, μία στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Πάσχο και μία στο 40′ με τον Τρελόπουλο, ενώ στην επανάληψη ο Πάσχος απείλησε δύο φορές πριν το γκολ, μετά το 1-1 ο Τσιλίγκος έκανε δύο ωραίες επεμβάσεις και ο Βουραζέρης είχε δοκάρι στις καθυστερήσεις.

Συγχαρητήρια σε όλους τους ποδοσφαιριστές για τη μεγάλη τους προσπάθεια σε πολύ δύσκολο αγωνιστικό χώρο. Πολλές ευχαριστίες απευθύνονται στον κόσμο της Ν. Αγχιάλου που έδωσε το παρών στο γήπεδο και συμπαραστάθηκε στην ομάδα μας.

Πύρασος: Τσιλίγκος, Στεργίου, Γιοβάνης, Γκίνης, Τσορμπαντζής, Δ. Τσάμης (70′ Μπασδάνης), Ζαχαράκης, Σαμαράς, Σιώμος, Μπαρμπούτας (88′ Γ. Τσάμης), Ίμπρα (67′ Δαμάσκος).
Διαγόρας: Β. Βουραζέςρης, Δημητριάδης, Ν. Βουραζέρης, Πρασσάς, Κ. Καραπλιάγκος (57′ Γάρος), Σπ. Καραπλιάγκος, Κουβελάς, Τρελόπουλος (53′ Γουτούλης), Πάσχος, Καναβός (70′ Καλλιακούδας), Φαράντος.