Η ομάδα μας έδειξε τις πραγματικές της δυνατότητες και πήρε σημαντικό διπλό με σκορ 1-3 σε μια δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή της Ακρόπολης στο Σέσκλο κόντρα σε αξιόμαχο αντίπαλο.

Το 0-1 ο Δαμάσκος στο 13′, το 1-1 ο Αξιώτης στο 19’κι ενώ στην αμέσως προηγούμενη φάση δεν δόθηκε καθαρό πέναλτι στον Πύρασο,το 1-2 με πέναλτι που κέρδισε και ευστόχησε ο Ζαχαράκης και το 1-3 στο 58’με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζαχαράκη. Δοκάρι στο 35′ σε κεφαλιά του Μπασδάνη, καλές ευκαιρίες με τους Σαμαρά σε πρώτο και δεύτερο μέρος, με τους Ζαχαράκη,Τσάκαλο στα τελευταία λεπτά.Τις δικές τους ευκαιρίες είχαν οι γηπεδούχοι, με τους Μιχολίτση, Αξιώτη στο ξεκίνημα του αγώνα, τον Αξιώτη στο ξεκίνημα του β΄μέρους και τον Παπαεμμανουηλίδη μετά το 1-3 (σουτ στο δοκάρι).

Συνθέσεις:
ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Ανατολής, Παπαεμμανουηλίδης (75′ Σιαμέτης), Πασσιάς, Τσούτσας, Τσιαντής (60′ Μόσιος), Κ. Κολυμήτρας, Θεοδώρου (46′ Κόκκας), Τ. Κολυμήτρας, Μιχολίτσης, Τσουκάλης, Αξιώτης (83′ Παγώνης).
ΠΥΡΑΣΟΣ: Τσιλίγκος, Στεργίου (65′ Τσάκαλος), Γιοβάνης, Γκίνης, Τσορμπαντζής (90′ Δ. Τσάμης), Ίμπρα (80′ Γ. Τσάμης), Μπασδάνης, Σαμαράς, Δαμάσκος (55′ Μπαρμπούτας), Κατής, Ζαχαράκης.

Σπουδαία βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη πανηγύρισε ο Πύρασος στο Σέσκλο με 3-1 κόντρα στην τοπική Ακρόπολη. Οι Αγχιαλίτες μπορεί σε τρία εντός έδρας ματς να μην έχουν σκοράρει, στις εξόδους τους όμως τα καταφέρνουν πολύ καλά. Ήταν η τρίτη νίκη σε τέσσερα ματς μακρυά από την έδρα τους, ενώ για δεύτερη στη σειρά φορά σκόραραν τρεις φορές.

Οι γηπεδούχοι είχαν δύο ευκαιρίες στο ξεκίνημα του αγώνα, με σουτ από καλή θέση του Μιχολίτση και χαμένο τετ-α-τετ από τον Αξιώτη. Το 0-1 στο 13′ με τον Δαμάσκο. Σε κόρνερ του Ζαχαράκη, πήρε κεφαλιά που απέκρουσε ο Ανατολής και στην επαναφορά σκόραρε με σουτ. Ακολούθησε ένα σουτ του αμαρκάριστου Μιχολίτση ψηλά άουτ, οι του Πυράσου διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε μια φάση στον Ζαχαράκη και στην αντεπίθεση, από κάθετη του Κολυμήτρα, ο Αξιώτης νίκησε τον Τσιλίγκο ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 19′. Φάση με σουτ του Σαμαρά άουτ και δοκάρι σε κεφαλιά του Μπασδάνη για τον Πύρασο, που προηγήθηκε λίγο πριν βγει το ημίχρονο με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Ζαχαράκης (στο 42′).

Στην επανάληψη, ο Αξιώτης σε τετ-α-τετ σούταρε πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα, ο Ζαχαράκης το 1-3 στο 58ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ η Ακρόπολη έχασε ευκαιρία να μειώσει όταν ο Παπαεμμανουηλίδης από πλάγια θέση σούταρε στο δοκάρι κι ενώ περίμενε πάσα ο Μόσιος. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι με τους Σαμαρά, Ζαχαράκη και Τσάκαλο απείλησαν για να σκοράρουν για τέταρτη φορά.

Για την Ακρόπολη ήταν η δεύτερη ήττα στο σπίτι της με το ίδιο σκορ (η προηγούμενη από τον Θησέα), ενώ ο Πύρασος σε οκτώ αγωνιστικές έχει σκοράρει μόνο μακρυά από το γήπεδό του όπου έχει μαζέψει τους εννιά από τους δέκα πόντους του.